Wywiad z laureatkami II edycji konkursu Lokal na start – BOHOmaz

Dzisiaj chcielibyśmy Was zaprosić na wywiad z laureatkami II edycji konkursu Lokal na start: Katarzyną i Pauliną Granda – właścicielkami kawiarni z eko salą zabaw dla dzieci BOHOmaz. Dziewczyny otworzyły swoją firmę przy ulicy Piłsudskiego 36D.

 

 

Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości (DIP): Cześć! Myślę, że nie trzeba Was przedstawiać, bo chyba już wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej znają Wasz lokal, ale dla tych, którzy nie wiedzą czym się zajmujecie prosimy Was o kilka słów o sobie!

Katarzyna Granda (Kasia): BOHOmaz to “dziecko” dwóch kobiet –  Kasi i Pauliny Granda. Nie jesteśmy siostrami choć dużo osób tak myśli. Wspólne nazwisko to zasługa naszych mężów, którzy są braćmi:) To również oni pomogli nam najbardziej w tworzeniu Bohomazu. Znamy się od lat. Nasze drogi krzyżowały się często już od czasów szkolnych. Więzi rodzinne i pojawienie się dzieci tylko umocniło nasze relacje i pomogło spełnić marzenie o stworzeniu takiego miejsca jak BOHOmaz.

DIP: Jakiego rodzaju działalność prowadzicie?

Paulina Granda (Paulina): Bohomaz to przestronna kawiarnia oraz Eko sala zabaw, która powstała z myślą o wspólnym spędzaniu czasu dzieci i rodziców w miejscu pozbawionym głośnych zabawek na rzecz takich, które mają na celu pobudzić dziecięcą wyobraźnię oraz uczyć kreatywności w myśl zasady Marii Montessori „pomóż mi zrobić to samemu”. Sala zabaw to miejsce, w którym znajdziemy duży wybór zabawek logicznych, zręcznościowych, sensorycznych, a także muzycznych.

Kasia: Organizujemy również warsztaty dla dzieci oraz ciekawe przyjęcia urodzinowe. Kawiarnia to przytulne miejsce stworzone do spotkań rodzinnych jak i towarzyskich. Można tu mile spędzić czas relaksując się przy aromatycznej kawie, pysznym ciachu i udostępnionej literaturze.

 

 

DIP: Skąd pomysł na takie połącznie: kawiarnia i sala zabaw dla dzieci?

Paulina: Sam pomysł otwarcia Sali zabaw połączonej z kawiarnią powstał z chęci spędzenia wspólnie czasu z innymi mamami oraz ich dziećmi. Szukałyśmy miejsca, w którym nasze maluchy mogłyby spędzić czas na zabawie, ciekawych zajęciach oraz interakcji z innymi dziećmi, a my – mamy – mogłybyśmy spokojnie porozmawiać przy dobrej kawie i smacznym deserze. Szybko zorientowałyśmy się, że w naszym mieście brak jest takiego miejsca. Chciałyśmy stworzyć coś innego, zgodnego z naszymi przekonaniami i upodobaniami, drewnianą kawiarnie w stylu Boho i salę zabaw, która ma zachęcić dziecko do kreatywnej i samodzielnej zabawy w skupieniu, a nie tak jak w standardowych salach zabaw – wyładować całą energię dziecka w tzw. małpim gaju. Zdecydowanie to nasze dzieci były główną inspiracją do stworzenia BOHOmazu.

DIP: Co przekonało Was do wzięcia udziału w konkursie Lokal na start?

Kasia: W Dąbrowskim Inkubatorze dowiedziałyśmy się o programie LOKAL NA START, który daje możliwość młodym przedsiębiorcą wynajmu lokalu użytkowego w Dąbrowie Górniczej z niską stawką czynszu. Pojawiła się dla nas szansa i wręcz nierozsądnym było z niej nie skorzystać. Konkurs został ogłoszony w idealnym dla nas czasie, właśnie wtedy, gdy intensywnie szukałyśmy lokalu. Pozostało wybrać odpowiedni lokal, napisać dobrze wniosek oraz przekonać do swojego pomysłu jury. I udało się! zostałyśmy laureatkami II edycji konkursu Lokal na START.

DIP: Czy korzystałyście ze wsparcia Inkubatora podczas tworzenia wniosku konkursowego?

Paulina: W ramach wsparcia Inkubatora korzystałyśmy bezpłatnie z konsultacji biznesowych, prawnych, księgowych oraz marketingowych, które ogromnie pomogły nam podczas tworzenia wniosku konkursowego jak również w poszerzaniu wiedzy na temat otwarcia i prowadzenia działalności. Miałyśmy również wtedy oraz mamy nadal możliwość uczestnictwa w spotkaniach dotyczących wymiany doświadczeń i nawiązywania relacji z innymi przedsiębiorcami. Jest to bardzo ważne dla nas jako młodych przedsiębiorców.

DIP: Czy lokal wymagał remontu i przystosowania do świadczonych usług, w jakim stopniu?

Kasia: Nasz lokal wymagał generalnego remontu. W związku ze specyfiką działalności musiałyśmy przystosować go pod przebywające dzieci tak aby był bezpieczny i spełniał odpowiednie normy. Drewniane wyposażenie kawiarni i sali zabaw zostały wykonane samodzielnie wspólnymi siłami naszych mężów 🙂

 

 

DIP: Po jakim czasie od wygrania lokalu rozpoczęłyście funkcjonowanie firmy?

Paulina: Okres remontu i adaptacji lokalu trwał rok, w czasie którego pojawiła się również pandemia i opóźniła całość realizacji. Były to dla nas ciężkie chwile, ponieważ gotowy do otwarcia lokal nie mógł funkcjonować z powodu zamknięcia gastronomii i sali zabaw. Tu jednak otrzymałyśmy wsparcie od miasta w postaci umorzenia części stawki czynszu na lokal.

DIP: W jaki sposób udział w konkursie przyczynił się do rozwoju firmy?

Kasia: Przede wszystkim udział w konkursie pozwolił nam skupić się na rozwoju swoim i działalności, nie martwiąc się o duże koszty związane z wynajmem lokalu. Okres preferencyjnej stawki czynszu trwał 3 lata. Jest to bardzo ważne szczególnie na początku drogi młodego przedsiębiorcy. Udział w konkursie jak również szkolenia i spotkania organizowane przez Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości pozwolił nam i nadal pozwala rozwijać swoją wiedzę, poznawać nowych przedsiębiorców, pokonywać swoje słabości m.in. w kolejnych konkurach organizowanych przez Inkubator 🙂

DIP: Czy rekomendujecie udział w konkursie?

Paulina: Jak najbardziej! Lokal na start to szansa dla młodych przedsiębiorców na znalezienie odpowiedniego lokalu i wypromowanie swojej nowej działalności.

 

Bardzo dziękujemy za rozmowę i zachęcamy Was do śledzenia naszych newsów. Informacje na temat kolejnej edycji programu Lokal na start będą na pewno pojawiać się na naszej stronie internetowej, a także na Facebooku. 

 

A my zachęcamy Was do odwiedzenia dziewczyn w BOHOmazie!

ADRES: ul. Piłsudskiego 36D/605,  41-300 Dąbrowa Górnicza

Tel. 513 348 913, 500 526 798

WWW: https://bohomaz-dg.pl/

FB: https://www.facebook.com/BOHOmaz88

Email: biuro@bohomaz-dg.pl