Niebyle.store – wywiad z laureatką III edycji Lokal na start
Program „Lokal Na Start”: przed nami kolejna, już V edycja wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Właśnie z takiego wsparcia skorzystała Anna Maciążek – właścicielka niebyle.store – luksusowego secondhandu. Ania otworzyła swoją firmę przy alei Józefa Piłsudskiego 36/615A.
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Laureatką:
DIP: Skąd pomysł na taki biznes? Czy była to to Twoja pasja?
Anna: Od lat jestem miłośniczką second handów. Tą miłość zaszczepiła we mnie babcia, z którą mając kilka lat chodziłam do pierwszych tanich odzieży – wtenczas jeszcze bardzo nieśmiało, z biegiem lat pokochałam ten świat bez pamięci. Od kąd pamiętam wszystkie zalegające ubrania od razu puszczałam w obieg, sprzedawałam od lat na wielu portalach, ale zawsze jako dodatkowe zajęcie pomagające mi pozbyć się nadwyżek ubrań, których zawsze miałam bardzo dużo. To zajęcie zawsze dawało mi mnóstwo satysfakcji i bardzo lubiłam to robić.
Poza second handami uwielbiam wysoko jakościowe materiały, rękodzieło, fotografię, sztukę i po prostu „ładne rzeczy”. Właśnie te upodobania zainspirowały mnie do założenia własnego sklepiku i pracowni. Ponad to, sama staram się minimalizować swoje zasoby, a dzięki temu że mam sklepik mogę bezkarnie nadal oddawać się lumpeksowaniu, a kupowanie dla moich klientek sprawia mi jeszcze większą frajdę.
Zdecydowałam się na swój sklepik nie tylko w związku z moją wielką miłością do secondo handów, przyświeca mi też cel maksymalnego wykorzystywania rzeczy, które znajdują się już w obiegu. Sama od lat ubieram się w 95% w lumpeksach i jestem świadoma jaki wpływ ma przemysł odzieżowy na naszą planetę. Poza sprzedażą ubrań w swojej działalności chętnie szerze świadomość w tym zakresie i promuje świadome zakupy w ramach gospodarki cyrkularnej oraz upcyklingowej. Na instagramie prowadzę też cykl edukacyjny z zakresu materiałoznawstwa i slowfashion. Aktualnie chodzę do szkoły krawieckiej, a moje marzenie to stworzenie miejsca, z ubraniami z drugiej ręki w duchu slowfashion, gdzie będzie można dostosowywać ubrania do potrzeb klientów, dokonywać przeróbek, dopasowywać ubrania oraz upcyklingować odpad tekstylny tak żeby wyprodukowane już rzeczy będące w obiegu służyły nam jak najdłużej.
DIP: Co przekonało Cię do wzięcia udziału w konkursie Lokal na start?
Anna: Po okresie urlopu macierzyńskiego zadałam sobie pytanie, co dalej? Chciałam zmienić pracę tak, żebym mogła sama zarządzać swoim czasem, a przy okazji pojawiła się mała myśl, że może w końcu warto pomyśleć o realizacji marzeń. Wniosek w programie „Lokal na start: złożyłam trochę nie licząc na to, że się uda, dopiero w momencie jak dowiedziałam się że został pozytywnie rozpatrzony zaczęłam na poważnie myśleć o zakładaniu działalności. Wcześniej był to mocno abstrakcyjny plan, a dzięki programowi cała maszyna uruchomiła się i dotychczasowe marzenie o własnym biznesie zaczęło się urzeczywistniać.
Konkurs od początku wydał mi się świetną opcją na rozpoczęcie działalności. Lokal, na który złożyłam wniosek świetnie nadawał się do tego typu biznesu.
DIP: Czy korzystałaś ze wsparcia Inkubatora podczas tworzenia wniosku konkursowego?
Anna: Wniosek konkursowy tworzyłam samodzielnie, ale po złożeniu wniosku korzystałam z świetnej pomocy doradców z zakresu marketingu, księgowości i przedsiębiorczości w Inkubatorze.
DIP: W jaki sposób udział w konkursie przyczynił się do rozwoju Twojej firmy?
Anna: Lokal na start to wspaniała inicjatywa, która pomogła mi podjąć decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Bez tego prawdopodobnie nie podjęłabym tej decyzji i po okresie urlopu macierzyńskiego wylądowałabym w pracy w korporacji.
Dzięki programowi zdecydowałam o podjęciu ryzyka i realizacji marzeń – jakim zawsze był dla mnie sklepik z ubraniami z drugiej ręki i rękodziełem- w innym wydaniu niż znane nam lumpeksy, gdzie jest ładnie, ubrania są czyste i zadbane, a obecność w sklepie to nie tylko zakupy.
Bez przestrzeni jaką dał mi lokal na start nie dałabym rady rozpocząć i pozwolić sobie na tak wysoki komfort pracy. Dzięki programowi i preferencyjnej stawce czynszowej mogłam wystartować z mniejszym wkładem, a posiadane środki przeznaczone na start zainwestować w świetnej jakości ubrania, które samodzielenie selekcjonuje.
DIP: Czy rekomendujesz udział w konkursie?
Anna: Jasne, to świetna inicjatywa i mega pomoc dla młodych przedsiębiorców w dążeniu do realizacji planów
Jeżeli szukasz nietuzinkowej mody w dobrej cenie zapraszamy do second handu niebyle.store
ADRES: aleja Józefa Piłsudskiego 36/615A, 41-303 Dąbrowa Górnicza
WWW: https://niebyle.store
FB: Sklep niebyle.store
MAIL: niebyle.store@gmail.com