Wywiad z laureatami VII edycji konkursu Lokal na start – KMK Concept

Dzisiaj chcielibyśmy Was zaprosić na wywiad z laureatem VII edycji konkursu Lokal na start, właścicielem pracowni architektonicznej KMK Concept – Mikołajem Kowalczykiem. 

 

 

Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości (DIP): Cześć! Cieszymy się, że udało nam się z Wami porozmawiać i oczywiście, że możemy sąsiadować z kolejnym laureatem Lokalu na start! To może zdradźcie gdzie się mieści się Wasza firma? 🙂

Mikołaj Kowalczyk (MK): Tak, to prawda, mamy do siebie blisko! W ubiegłej edycji programu „Lokal na start” udało mi się wygrać możliwość wynajmu biura w Dąbrowie Górniczej przy ulicy 3 Maja 22/206.

DIP: Jakiego rodzaju działalność prowadzisz?

MK: Firma KMK Concept zajmuje się projektowaniem architektury w każdej skali. Biuro zajmuje się projektowaniem domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, budynków usługowych oraz przemysłowych. Wykonujemy projekty dla klientów indywidualnych oraz dla deweloperów.

DIP: Oboje z żoną, która jest współwłaścicielką firmy, jesteście bardzo młodzi, od dawna wiedzieliście, że architektura to Wasza droga? Skąd to zamiłowanie?

MK: Przez cały okres studiowania oraz pracy w biurze projektowym czułem, że jest to dziedzina, w której się spełniam. Praca jest jednocześnie moją pasją, a każdy dzień spędzony w biurze jest dla mnie przyjemnością. Skąd to zamiłowanie? Począwszy od procesu tworzenia czegoś nowego, przez czasami ciężkie rozważania jak rozwiązać pewne problemy po zadowolenie inwestora sprawiają, że praca jako architekt nigdy nie pozwala się nudzić oraz nigdy nie jest pozbawiona emocji. Każdy projekt przeżywam jakbym tworzył go sam dla siebie. Praca na etacie w biurze projektowym dała mi bodziec do wielu rozważań na temat samego procesu projektowego. Miałem ogrom pomysłów jak zrobić coś lepiej, w jaki sposób usprawnić wiele procesów, jak lepiej obsłużyć klienta i stworzyć system dzięki któremu klient zrozumie czasami wymagające procesy administracyjne oraz będzie rozumieć każdy fragment projektu. W pracy również poznałem moją żonę, która również jest architektem i współautorką projektów pracowni KMK Concept oraz utwierdziła mnie w przekonaniu, że jestem w stanie stworzyć biuro projektowe z bogatszą ofertą, bardziej atrakcyjnym procesem projektowym oraz wyższą jakością świadczonych usług. Architektura to trudna i bardzo rozległa dziedzina. Obejmuje wszelkie formalności jakie należy wypełnić, znajomość różnych technologii w budownictwie oraz wymaga poczucia estetyki. Każda kolejna godzina spędzona przy projekcie jest warta zadowolenia klienta. Stąd wziął się pomysł na prezentację każdego projektu w formie spaceru 3D po działce i we wnętrzu projektowanej nieruchomości. Jest to proces, który każdemu nawet osobie bez wyobraźni przestrzennej pozwala na wskazanie mi jak dana przestrzeń ma wyglądać aby spełniała oczekiwania przyszłych użytkowników.

 

 

 

DIP: Co przekonało Cię do wzięcia udziału w konkursie Lokal na start?

MK: Dynamiczny i szybki rozwój mojej działalności wymusił na mnie zmianę siedziby. Potrzebowałem przestrzeni do spotkań z klientami z odrębnym miejscem do pracy. Im dłużej prowadzę działalność tym bardziej chcę aby oferowane przeze mnie usługi miały najwyższą możliwą jakość. W trakcie szukania odpowiedniego lokalu na wynajem odnalazłem konkurs „Lokal na start” a na liście dostępnych lokali moją uwagę przykuło 3 pokojowe biuro, które ze względu na swoją lokalizację, stan, metraż oraz stawkę czynszu wydało mi się idealne. Oględziny na miejscu utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, że warto przyłożyć się do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i postarać się o możliwość wynajmu tego lokalu.

DIP: Czy korzystałyście ze wsparcia Inkubatora podczas tworzenia wniosku konkursowego?

MK: W trakcie uczestnictwa w konkursie skorzystałem z możliwości odbycia konsultacji biznesowych i prawnych, które oferował Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Wniosek konkursowy nie jest skomplikowany ale każda osoba przystępująca do jego wypełnienia powinna rzetelnie podejść do każdego zagadnienia poruszanego w nim. Wypełnianie wniosku skłoniło mnie do rozważań na temat zmian oraz ulepszeń, które powinienem wprowadzić oraz jakie procesy mogę usprawnić aby moja pracownia mogła oferować usługi na jeszcze wyższym poziomie niż dotychczas. Wszystkie moje pomysły oraz wątpliwości mogłem skonsultować z ekspertami w trakcie konsultacji. Każda osoba, która ma tylko możliwość skorzystania z konsultacji oferowanych przez Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości powinna z nich skorzystać ze względu na doświadczoną kadrę oraz możliwość otrzymania pewnych i rzetelnych informacji. Nie ma znaczenia czy jest się osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z własną działalnością czy prowadzisz ją już kilka lat.

DIP: Czy lokal wymagał remontu i przystosowania do świadczonych usług, w jakim stopniu?

MK: Lokal wymagał minimalnego nakładu pracy oraz niewielkiego remontu, który pozwolił na dostosowanie go do świadczonych przez moją firmę usług. Remont polegał na pomalowaniu ścian na kolory dostosowane do kolorystyki firmy oraz na wprowadzeniu niezbędnego wyposażenia. Pierwsze pomieszczenie od wejścia do lokalu zostało zaaranżowane na salę konferencyjną, w której spotykam się z klientami i prezentuje im zamówione projekty w formie spacerów 3d na telewizorze przy dużym wygodnym stole konferencyjnym, gdzie wygodnie możemy analizować nawet wielkoformatowe rysunki. Zależało mi na stworzeniu przestrzeni, w której każdy inwestor będzie czuł się swobodnie i po prostu przyjemnie. Następne pomieszczenie zostało zaadaptowane na biuro, w którym powstają wszystkie projekty. Pozostała część lokalu została przeznaczona na część socjalną.

DIP: Po jakim czasie od wygrania lokalu rozpoczęłyście funkcjonowanie firmy?

MK: Ze względu na minimalny nakład pracy potrzebny na przystosowanie lokalu do potrzeb prowadzenia biura projektowego firma KMK Concept rozpoczęła swoją działalność w nowym biurze w połowie stycznia czyli około 2 tygodnie od momentu wejścia do lokalu.

DIP: W jaki sposób udział w konkursie przyczynił się do rozwoju Waszej firmy?

MK: Udział w konkursie „Lokal na start” oraz późniejsza wygrana pozwoliła na stworzenie wygodnej i reprezentatywnej przestrzeni do funkcjonowania biura projektowego. Spotkania z klientem mogą odbywać się w wygodnej sali konferencyjnej z dużym telewizorem dzięki czemu klient może dokładnie przeanalizować z architektem projektowaną nieruchomość a sam proces projektowania odbywa się w niezależnej od odbywanych spotkań przestrzeni. Dodatkowo lokalizacja lokalu czyli centrum miasta jest sprzyjające dla prowadzonej przeze mnie działalności ze względu na bliskość organów administracji architektoniczno-budowlanej, dobre skomunikowanie centrum z miastami ościennymi oraz łatwy dojazd dla klientów. Od momentu przeniesienia biura do nowej siedziby jako właściciel widzę wzrost zadowolenia wśród klientów oraz wzrost zainteresowania moimi usługami.

DIP: Czy rekomendujecie udział w konkursie?

MK: Udział w konkursie „Lokal na start” jest szansą dla  przedsiębiorców i ich działalności gospodarczych. Ze względu na niski czynsz oferowany za dostępne w konkursie lokale właściciele firmy mają szansę na ograniczenie kosztów związanych z wynajmem siedziby, która ma znaczący wpływ na odbiór przez potencjalnych klientów. Stawki czynszu oferowane w konkursie nie mają konkurencji w innych lokalach oferowanych na wynajem w Dąbrowie Górniczej. Wiele z nich znajduje się w centrum miasta Dąbrowa Górnicza bądź w bezpośrednim sąsiedztwie, czyli w tych miejscach gdzie wynajem lokalu może być finansowym wyzwaniem dla przedsiębiorcy.
Udział w konkursie pozwolił mi dodatkowo na przeanalizowanie profilu mojej działalności przy okazji tworzenia formularza zgłoszeniowego do konkursu. Miałem wtedy szansę na przemyślenie co należałoby zmienić bądź zrobić dodatkowo aby firma się rozwijała.

Bardzo dziękujemy za rozmowę! Jeżeli tak jak Mikołaj chcecie skorzystać z lokali oferowanych przez Miasto na preferencyjnych warunkach koniecznie śledźcie nasz konkurs Lokal na start. Wszystkie szczegóły aktualnej edycji znajdziecie na stronie https://inkubator-dabrowa.pl/lokal-na-start/

 

Zachęcamy Was także do skorzystania z pomocy pracowni architektonicznej KMK Concept

ADRES: ul. 3 maja 22, II piętro,  41-300 Dąbrowa Górnicza tel.

WWW: https://www.kmkconcept.com/

FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100078162490996

Email: kmk.concept@gmail.com