Znamy zwycięzców V edycji Lokalu na start!

Kolejni przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej będą mogli otworzyć swoje firmy w miejscach, które dostępne były w piątej edycji programu „Lokal na start”.

„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Dąbrowa Górnicza i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. Istotne jest, aby działalność była prowadzona na terenie Dąbrowy Górniczej.

Tym razem można było starać się o jeden z 11 lokali – znajdujących się w śródmieściu, na Alejach, w Gołonogu i Strzemieszycach Wielkich. Propozycje zgłosiło siedem osób, z czego cztery będą mogły prowadzić działalność w wybranym miejscu.

 

Zwycięzcami V edycji zostali:

Piotr Maruszak – Ul. Główna 61

Sebastian Przyłucki – ul. Piłsudskiego 34/642A

Anna Pławecka – ul. Wyszyńskiego 3

Adrian Kasica – ul. Piłsudskiego 34/648

 

Piotr Maruszak przy ul. Głównej 61 zajmie się sprzedażą gier, zabawek i akcesoriów dla dzieci, w części własnoręcznie robionych. Piotr prowadzi już sklep internetowy, a lokal pozwoli na sprzedaż stacjonarną i możliwość osobistego odbioru zamówień. Stanie się też miejscem, w którym asortyment będzie wykonywany.

– Dotychczas zajmowałem się szyciem głównie maseczek ochronnych i poszewek z motywem bohaterów bajek dla dzieci, ale pragnę poszerzyć zakres rękodzieła o szmatki sensoryczne, kocyki, śpiworki, ochraniacze do łóżeczka – pisał we wniosku konkursowym.

Sebastian Przyłucki przy ul. Piłsudskiego 34/642A poprowadzi firmę, wykonującą dekoracje balonowe oraz sprzedającą artykuły dekoracyjne, girlandy, serpentyny, kartki okolicznościowe czy gadżety.

– Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest tworzenie dekoracji balonowych, z balonów napełnionych helem albo powietrzem. Będziemy tworzyć bramy, łuki, bukiety, ścianki czy słupki. Będą to zestawy na każdą uroczystość, domową czy imprezę w lokalu – przekonywał Sebastian Przyłucki.

Anna Pławecka wynajmie lokal przy ul. Wyszyńskiego 3. Profil jej działalności będzie koncentrował się na dobrym, włoskim winie.

– W regionie widać wyraźny deficyt ofert dla osób lubiących dobre wino, zarówno jeśli chodzi o sklepy, jak i lokale serwujące trunki. Chcąc je kupić czy napić się, trzeba wybrać się gdzieś dalej. Chciałabym otworzyć sklep i winebar dla smakoszy wina, zaoferować również produkty sprowadzane prosto z włoskich winnic. Taki biznes można rozwinąć o szkolenia na temat win, degustacje czy organizację wycieczek do regionów słynących z winnic – mówi pani Anna. Należy dodać, że ostatnio została ona także laureatką II miejsca w konkursie na najlepszy model biznesowy dla Dąbrowy!

Adrian Kasica przy Piłsudskiego 34/648 umieści siedzibę firmy świadczącej usługi w zakresie oprawy wydarzeń – wesel, jubileuszy, imprez firmowych. Zaoferuje fotobudki, generator dymu czy automatycznego barmana – urządzenie wykonujące drinki.

– Obsługa imprez to moja pasja i praca, w której bardzo dobrze się odnajduję. Lokal pozwoli mi na prezentację klientom działania urządzeń oraz filmów ze zorganizowanych już imprez – zapowiadał w dokumentach złożonych do konkursu.

Konkursowe propozycje oceniło jury, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego.

 

Obrady jury konkursu „Lokal na start” (fot. www.facebook.com/marcinbazylakofficial)

 

 

– Uczestnicy musieli przedstawić m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Zaprezentowali też pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności. Projekty, które wygrały miały bardzo dobrze zdiagnozowane grupy docelowe, powiązane z planami na działalność społeczną. Wysoko oceniony został także dotychczasowy wkład w realizację biznesowej koncepcji – podsumowuje Ewa Fudali-Bondel, przewodnicząca jury, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego.

Stawki czynszu za m2 w lokalach dostępnych w programie wynoszą 5, 7 albo 10 zł. Niektóre mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.

„Lokal na start” pomaga w działalności gospodarczej, a w pomieszczeniach przyznanych jego zwycięzcom prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia biznesowe.

Ogromnie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

Jednocześnie przypominamy, że osoby prowadzące firmę w Dąbrowie Górniczej krócej niż 5 lat albo zastanawiają się nad otwarciem działalności mogą skorzystać z Pakietu Młodego Przedsiębiorcy. To program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców.

Zapraszamy także na naszą stronę na facebooku gdzie znajdziecie wszystkie aktualności – Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.